Musíte poznať kroky a stratégie úspešnosti predaja

Predtým, ako sa do toho pustíme, povedzme sami sebe, že len znalosti s predajom nehnuteľností povedú k rýchlejšiemu predaju. A tiež práca na samotnom predaji. Preto by bolo rozumné pochopiť tieto veci. Predať nehnuteľnosť je aj o tom ako nastaviť rozumnú cenu, správne vyjednávať . Každý z nás má nejaký dôvod, prečo chce predať svoju nehnuteľnosť.

Teraz je ten pravý moment, aby ste dôkladne vedeli, ako realitný maklér pracuje aby Vám pomohol rýchlo predať a za rozumnú cenu. Môžete to urobiť sami, ak je dostatok času, venovať sa všetkým náležitostiam okolo predaja.

Krok č. 1: Vytvorenie marketingového plánu

Vytvorenie pútavého marketingového plánu je bezpečným krokom k získaniu pozornosti potenciálnych kupujúcich. A ako efektívne sám predať nehnuteľnosť? Táto práca si vyžaduje čas, pretože ste menej skúsený. Umiestnenie bannerov pred dom, umiestnenie na internetových stránkach, kontakty na klientov od spolupracujúcich RK a pozvanie na obhliadku a iné. Všetko zvyšuje šancu úspešného predaja. Ale pre profesionálneho realitného makléra je táto práca ľahká, pretože má spracovaný a štandardizované postupy na šírenie informácií o nehnuteľnosti, ktorú chcete predať potenciálnym kupujúcim. Inými slovami, sprostredkovateľ využíva veľa kombinácií / variantov rozšíreného marketingu pri zachovaní etiky a bežnej slušnosti. Overené spôsoby marketingového modelu, ktoré sa uplatňujú po celom svete, a rýchlejšie podporujú domáci predaj.

Krok č. 2: Stanovenie ceny

Najdôležitejšie, čo musíte pri predaji domu urobiť, je predaj za rozumnú cenu. Ak je cena nastavená príliš nízka, bude vás to bolieť. Naopak, ak je príliš vysoká, potenciálni kupujúci sa nikdy neprídu ani len pozrieť!!!!

Najlepšie ceny je možné získať porovnaním domov, ktoré sa nedávno predali vo vašej oblasti, sledujte konkurenciu a prečítajte si trendy kupujúcich domov. Pozor ceny v inzerciách nie sú vždy konečné. Väčšinou skutočná cena bude nižšia, nakoľko každý sa snaží prvoplánovo navýšiť cenu. Nie však rozumné, predávať za čo prehnanú cenu. Toto má samozrejme vplyv na dĺžku a reálnosť predaja.

Realitný maklér je predajca s dlhoročnou praxou, ktorý prešiel dôkladným školením o správnom rozpoznávaní informácií, ktoré Vám pomôže určiť primeranú cenu. Boli tiež vyškolení na analýzu trhovej ceny  tak, aby ceny nehnuteľností boli stanovené na základe skutočnej situácie, nie slabej prognózy. Nielen to, maklér bude poskytovať profesionálny dohľad nad obchodnými podmienkami.

Krok č. 3: Čas na prezentáciu!

Teraz je čas, aby ste povedali: „Moja nehnuteľnosť je pripravená na trh“. Upracte nehnuteľnosť prípadne dvor, zbavte sa smetí, v prípade potreby vymaľujte. Môžete sa spýtať sprostredkovateľa, aké ďalšie kroky môžete urobiť  aby sa potencionálny kupujúci nalákal a nadchol pre váš domov, pretože ten prvýkrát vstúpi do dverí.  Už len také čerstvé kvety v upratanom dome alebo byte, vytvoria pozitívny prvý dojem. Ak máte domáceho maznáčika, dajte pozor, aby Vám a najmä kupujúcim pri obhliadke nezavadzal. Nie každému je to príjemné.

Krok č. 4: Jednanie

Začnete rokovať s potenciálnym kupujúcim, ktorý ponúkol úvodnú cenovú ponuku. Dať dôveru v profesionálneho realitného makléra bude veľmi prospešné, pretože bude starostlivo prechádzať touto fázou a vy nebudete rokovať priamo a reagovať „áno alebo nie“. V komunikácii s maklérom spolu nastavíte konečnú uspokojivú cenu.

Krok č. 5: Rezervácia

Maklér poskytne informácie o spôsobe a o podmienkach aké musia byť splnené na oboch stranách. Ak ste už schválili ponúknutú cenu, uistite sa, že transakcia prebehne v dohodnutom harmonograme. Uistite sa, že kupujúci má zabezpečené financovanie. Pripravte si potrebné dokumenty k nehnuteľnosti. Skúsený maklér vás vie už na začiatku predaja informovať aké dokumenty budete musieť pripraviť. Rovnako vás maklér obe strany musí oboznámiť s celým postupom a procesom prevodu nehnuteľnosti. 

Krok č. 6: Kúpna zmluva

Vypracujete si alebo dajte vypracovať kúpnu zmluvu. Dobrá kúpna zmluva musí byť vyvážená pre obe strany a musí obshovať všetky právne náležitosti aby vám ju kataster nevrátil na prepracovanie. Musí obsahovať cenu a spôsob úhrady za nehnuteľnosti. Veľmi dôležité je aby každá strana mala zabezpečené , že neprídu o svoj majetok. Kupujúci aby chybou v zabezpečení financii o ne neprišiel a nehnuteľnosť nenadobudol alebo na druhej strane predávajúci „predal“ ale kúpnu cenu neobdrží.

Vypracovaním kúpnej zmluvy cez realitnú kanceláriu a jej zmluvného právnika máte istotu, že celý proces bude zabezpečený pre obe zmluvné strany a právne v poriadku.

Krok č. 7: Odovzdanie nehnuteľnosti

Protokolárne odovzdanie nehnuteľnosti je tiež dôležitý krok pri predaji nehnuteľnosti. Je dôležité urobiť zápis o odovzdaní nehnuteľnosti novému vlastníkovi. Protokol o odovzdaní nehnuteľnosti musí obsahovať všetky náležitosti, nakoľko pri prihlasovaní a odhlasovaní médii budete potrebovať   ich stavy. Rovnako tak správca nehnuteľnosti požaduje dodanie rôznych informácii, ktoré nový vlastník musí dodať aby s ním bola uzatvorená zmluve o vykonávaní správy v prípade bytu. Tento proces vie kvalitná realitná kancelária zabezpečiť taktiež pre svojich klientov.